Przejdź do treści

Na terenie gminy Łomazy przebiega trasa rowerowa mająca swój początek w Białej Podlaskiej, biegnąca przez Czosnówkę, Ortel Książęcy, Ortel Królewski, Studziankę, Łomazy, Dubów, kończąca się w Białej Podlaskiej. Liczy ona 45 km. Trasa jest stosunkowo łatwa, po drogach utwardzonych. Jadąc rowerem można podziwiać krajobrazy polskiej wsi jednocześnie odpocząć od miejskiego zgiełku. Punktami przystankowymi mogą być obiekty krajoznawcze.

Teren Łomaz ma zachowany średniowieczny układ miasta założonego na prawie magdeburskim. Istotnym elementem kompozycyjnym jest Plac Jagielloński, wraz z prostopadłymi do niego ulicami tworzą regularną sieć urbanistyczną czyniąc miejscowość łatwą do zwiedzania. W samych Łomazach jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Pierwszym z nich jest cmentarz katolicki na którym stoi piękna unicka kaplica z 1834 roku, a niedaleko za nim cmentarz żydowski. Na równoległej ulicy Budzyń znajduje się kamienna grota, wybudowana w miejscu dawnego kościoła parafialnego, który został rozebrany w 1888 roku z rozkazu władz carskiej Rosji. Więcej o historii miejscowości dowiedzieć się można w Izbie pamięci przy Zespole Szkół w Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach, a także czytając tablice na pomnikach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne. Kolejnym ważnym zabytkiem jest neogotycki kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Przy polnych drogach i rozdrożach warto zwrócić uwagę na różnorodność krzyży i kapliczek, stawianych w celach dziękczynnych przez miejscowych rolników.

Wjeżdżając do Studzianki,muzeum wsi studzianka od strony Ortela Królewskiego, koniecznie trzeba odwiedzić cmentarz tatarski, a także Prywatne Muzeum Państwa Józefaciuków (film), w którym można poznać i obejrzeć historię regionu, sposób i warunki życia mieszkańców wsi, a także kolekcję militariów. Dalej, mijając szkołę, wyjeżdżamy z terenu zabudowanego i przejeżdżamy przez rzekę Zielawę, nad którą rozpościera się piękny widok na pola, łąki i lasy.

Należałoby skorzystać też z atrakcji, jakie oferuje gmina Łomazy. 9 km na zachód od centrum Łomaz, w miejscowości Krasówka mieści się Gospodarstwo Eko-agroturystyczne „Dębina”. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników przejażdżek konnych i osób ceniących cisze i spokój. Podobnym miejscem jest Gospodarstwo Państwa Derlukiewiczów w Lubence.ukovala studzianka Na jego terenie w Noc Kupały obejrzeć można przedstawienie w wykonaniu teatru obrzędowego „Czeladońka” nawiązujące właśnie do Nocy Świętojańskiej. Z kolei osoby lubiące nieco inną formę wypoczynku, jak łowienie ryb, zapraszamy do Gospodarstwa Agroturystycznego „U Kovala” w Studziance. Dla wielbicieli sportów wodnych, w sezonie letnim, organizowane są spływy kajakowe rzeką Zielawą z Rossosza do Studzianki.

Planując dłuższy pobyt w gminie Łomazy polecamy skorzystać z usług hotelu i baru „Pelikan”, który położony jest u wylotu ul. Lubelskiej, przy obwodnicy. Jadąc dalej obwodnicą, w stronę Wisznic, znajduje się Rancho Felix. Jest to ciekawe miejsce do spotkań firmowych, organizacji wesel czy imprez okolicznościowych. Na terenie Rancza są też: stajnia z wybiegiem, staw oraz domki noclegowe w tradycyjnym wiejskim stylu.

Czyste, nieskażone powietrze, piękno natury, a także wielokulturowa historia naszych terenów uczynią Wasz wypoczynek niezwykle udanym. Zapraszamy!